وبلاگ تخصصی مهندسی پزشکی ایران

آشنایی با نگهداری و سرویس ساکشن

با سلام
وسیله ای که در این یادداشت به بررسی آن خواهم پرداخت ساکشن می باشد . همانطور که می دانید از این وسیله برای خارج کردن مایعات مترشحه در نتیجه شکاف ایجاد شده برای جراحی ها و نیز هر جا که حج مایعات خارج شده از بدن بیمار بالا باشد استفاده می شود . به همین دلی این وسیله از کثیف ترین تجهیزات مورد استفاده در مراکز درمانی می باشد .
اجزاء مهم تشکیل دهنده این وسیله عبارتند از :
1- موتور الکتریکی
2- مولد فشار منفی
3- مخزن  جمع آوری مایعات
4- فیلترهای تصفیه
5- مانومتر
6- اتصالات انتقال دهنده مایعات و فشار منفی
جهت ایجاد فشار منفی مورد نیاز ، ساکشنها از سیستمهای مختلفی بهره می برند . برخی از ساکشنها از پمپهای روغنی استفاده می کنند . برخی دیگر هم از سیلندرهایی استفاده می کنند که نیاز به روغن ندارند . برخی دیگر هم از اختلاف فشار ایجاد شده توسط اکسیژن متراکم در مخازن اکسیژن جهت ایجاد فشار منفی و مکش مناسب استفاده می کنند . نوع اخیر عموما به همراه ست اکسیژن موجود در آمبولانسها و دیگر ستهای کمکهای اولیه عرضه شده و جهت استفاده در مواقع بحرانی به کار می رود . 
چند نکته در باب استفاده از ساکشن :
1- قبل از اینکه مخزن ساکشن پر شود و مایعات به داخل موتور آن نفوز کند ، حتما مخزن آن را تخلیه کنید
2- فیلترهای ساکشن را حداقل  هر 6ماه یک بار تمیز ویا در صورت امکان تعویض کنید
3- در ساکشن های روغنی ، هر ماه یک بار سطح روغن داخل موتور را چک نموده ودر صورت کم شدن ، با استفاده از روغن مناسب جایگزین نمایید. برای این کار می توانید از روغنهای اتوماتیک مخصوص ماشین استفاده نمایید .
عیوب و رفع عیب :
1- دستگاه روشن نمی شود :
*  از سالم بودن پریز و برق دار بودن آن اطمینان حاصل کنید
* کلید دستگاه را چک کنید
* دستگاه های الکتریکی عموما برای جلوگیری از صدمات احتمالی در ورودی خود یک فیوز دارند . از سالم بودن این فیوز اطمینان حاصل کنید .
2- دستگاه مکش مناسبی ندارد
* درب مخازن ماجمع آوری مایعات را چک کنید . این درپوشها گاها در جای خود محکم نمی شوند و لذا با ایجاد نشتی مانع از ایجاد فشار منفی مناسب در مخزن و مکش مناسب می شود . همچنین ممکن است محل اتصال لوله های رابط به درپوش ساکشن شکسته باشد .
* سطح روغن ( در ساکشنهای روغنی ) را چک کنید و در صورت پایین آمدن ، آن را جایگزین نمایید .
* اتصالات ساکشن را کنترل نموده و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید
3- صدای ساکشن زیاد و غیر عادی است
در این صورت حتما موتور ساکشن را سرویس کنید