وبلاگ تخصصی مهندسی پزشکی ایران

نگهداری و سرویس جنین یاب

با سلام
در این یادداشت به بررسی دستگاه جنین یاب می پردازیم. بوسیله این پزشک می تواند از طریق گوش دادن به صدای قلب جنین و نیز محاسبه تعداد ضربان قلب آن سلامت نوزاد را قبل از تولد مورد بررسی قرار دهد . این دستگاه به طور کلی از قسمتهای زیر تشکیل شده است :
1- یک پروببا سنسور پیزوالکتریک که وظیفه ارسال و دریافت امواج التراسونیک به جنین و انتقال امواج دریافتی به دستگاه را به عهده دارد .
2- سیستم  پردازش اطلاعات دریافتی
3-خروجی های مناسب به صورت صدای قلب جنین و تعداد ضربان قلب جنین در دقیقه
4- منبع تغذیه و ذخیره انرژی مناسب

البته با توجه به مارک و مدل جنین یاب ممکن است یک و یا تعدادی از موارد بالا به راحتی قابل تشخیص نباشد . به عنوان مثال برخی از جنین یابها دقیقا از لحاظ ساختمان ظاهری مثل اوتوسکوپهای پزشکی هستند .
خوب است بدانیم که :
1- پروب دستگاه را نباید کشید و به آن ضربه وارد کرد
2- جهت انجام معاینات حتما از ژل مناسب و استاندارد استفاده کنیم
3- از شارژ بودن باطری دستگاه مطمئن باشیم
4- از نفوذ آب و دیگر مایعات به داخل محفظه الکتریکی آن جلوگیری کنیم .
عیوب و رفع عیب :
مهمترین خرابی های بوجود آمده در این دستگاه :
1- خرابی پروب دستگاه : در این صورت دستگاه  روشن می شود ولی صدای قلب جنین را نمی توان شنید ( ممکن است هر صدای دیگری تز دستگاه در بیاید بجز صدای قلب جنین !!!! )
2- خرابی منبع تغذیه : در این صورت دستگا اصلا روشن نمی شود .
3- خرابی باطری دستگاه ویا دشارژ آنها : در این صورت در بعضی مدلها دستگاه اخطار منبع تغذیه می دهد و در بعضی مدلها کیفیت خروجی دستگاه افت می کند . اما در مدلهای معتبر تر فقط در صورتی که دستگاه را از برق بکشید دیگر کار نمی کند . در این مواقع دستگاه را به مدت 24 ساعت از برق نکشید . آنگاه دستگاه را از برق کشیده و روشن کنید . اگر دستگاه روشن شد و حداقل نیم ساعت کار کرد ، مشکل خالی شدن ( دشارژ ) باطری بوده است و در غیر این صورت باطری داخلی دستگاه باید عوض شود .